Summit Track and Field
HomePicturesCalendarSeason ResultsLive ResultsRecordsContactFASTFacebook

Summit High School
Sophomore Class Records
Updated 11/22/16
all times either FAT or converted to FAT  
GIRLS
Girls 100m Dash
1 12.01 Kellie Schueler 2010 5/24/2008 State Championships
2 12.47 Piper Flannery 2018 3/30/2016 Ridgeview Dual
3 12.56   Megan Buzzas 2015 4/27/2013 Summit Invitational
4 12.74 Hannah Cochran 2016 4/16/2014 Redmond Dual
5 12.82 Emma Normand 2018 4/23/2016 Summit Invitational
6 12.88 Alexa Thomas 2014 5/18/2012 Special District #1 Champs
7 12.91 Emma Stevenson 2017 4/22/2015 Bend High Dual
8 12.92 Quin Fraley 2018 3/30/2016 Ridgeview Dual
9 12.94 Kourtney Parks 2007 4/8/2005 Roseburg Invitational
10 13.00 Sarah Frazier 2012 5/21/2010 IMC District Prelims
wind-aided times
12.46w Piper Flannery 2018 5/12/2016 IMC District Finals
12.53w Emma Normand 2018 5/12/2016 IMC District Finals
Girls 200m Dash
1 24.50 Kellie Schueler 2010 4/26/2008 Oregon Relays 
2 25.47 Piper Flannery 2018 5/20/2016 State Meet Prelims
3 25.83 Hannah Cochran 2016 5/24/2014 State Meet Prelims
4 25.94 Kourtney Parks 2007 5/13/2005 IMC District Finals
5 25.97 Emma Normand 2018 5/11/2016 IMC District Prelims
6 26.35 Alexa Thomas 2014 5/18/2012 Special District #1 Champs
7 26.35 Megan Buzzas 2015 4/27/2013 Summit Invitational
8 26.47 Anna Hinz 2018 4/23/2016 Summit Invitational
9 26.75   Miranda Brown 2015 4/27/2013 Summit Invitational
10 26.86 Emma Stevenson 2017 4/22/2015 Bend High Dual
wind-aided times
24.66w Piper Flannery 2018 5/12/2016 IMC District Finals
25.26w Emma Normand 2018 5/12/2016 IMC District Finals
Girls 400m Dash
1 54.70 Kellie Schueler 2010 6/20/2008 Nike Outdoor Nationals
2 57.00 Piper Flannery 2018 4/15/2016 Oregon Relays
3 57.84 Kourtney Parks 2007 5/21/2005 State Championship Finals
4 58.80 Emma Stevenson 2017 5/15/2015 IMC District Finals
5 60.84 Marissa Berg 2008 5/20/2006 IMC District Finals
6 60.93 Claire Christensen 2016 5/25/2014 State Championship Finals
7 61.24 Acacia Baldner 2006 4/10/2004 Sandy Invitational
8 61.24c Kaely Gordon 2015 3/16/2013 Aloha Preview
9 61.33 Anna Hinz 2018 4/16/2016 LaPine Invitational
10 61.34 Kenzi Kitzmiller 2014 4/28/2012 Summit Invitational
Girls 800m Run
1 2:19.06   Kaely Gordon 2015 4/27/2013 Summit Invitational
2 2:20.99 Kelsey Washenberger 2018 5/21/2016 State Championship Finals
3 2:21.70 Taylor Vandenborn 2018 4/23/2016 Summit Invitational
4 2:22.58 Kellie Schueler 2010 4/15/2008 Madras Dual
5 2:22.78 Hillie Teller 2010 5/16/2008 IMC Districts - prelims
6 2:24.40 Allie Bowlin 2015 3/16/2013 Aloha Preview
7 2:24.44 Megan Fristoe 2012 4/24/2010 Summit Invitational
8 2:24.51 Emma Stevenson 2017 3/19/2015 Prineville Ice-breaker
9 2:25.60 Olivia Brooks 2017 4/1/2015 Ridgeview Dual
10 2:25.97 Zoe Roy 2005 5/15/2003 City Championships
Girls 1500m Run
1 4:37.90 Olivia Brooks 2017 5/23/2015 State Championship Finals
2 4:38.24 Hannah Tobiason 2018 5/21/2016 State Championship Finals
3 4:38.84 Zoe Roy 2005 5/31/2003 State Meet
4 4:39.67 Taylor Vandenborn 2018 5/21/2016 State Championship Finals
5 4:49.68   Kaely Gordon 2015 5/3/2013 Jesuit Twilight Relays
6 4:51.01 Megan Fristoe 2012 5/29/2010 State Championship Finals
7 4:56.94 Kelsey Washenberger 2018 4/29/2016 Jesuit Twilight Relays
8 4:57.18 Kira Kelly 2012 6/5/2010 Oregon Elite Meet
9 5:04.36 Hillie Teller 2010 3/18/2008 Westview Dual
10 5:10.64 Sara Fristoe 2012 4/24/2010 Summit Invitational
Girls 1 Mile Run
1 5:00.75 Olivia Brooks 2017 5/1/2015 Jesuit Twilight Relays
2 5:07.53 Hannah Tobiason 2018 4/29/2016 Jesuit Twilight Relays
3 5:07.67 Taylor Vandenborn 2018 4/29/2016 Jesuit Twilight Relays
Girls 3000m Run
1 9:53.59 Olivia Brooks 2017 5/22/2015 State Championship Finals
2 10:12.96 Hannah Tobiason 2018 5/20/2016 State Championship Finals
3 10:23.08 Megan Fristoe 2012 5/28/2010 State Championship Finals
4 10:44.25 Zoe Roy 2005 4/19/2003 Crater Classic
5 10:54.14 Kira Kelly 2012 5/7/2010 Jesuit Twilight Relays
6 11:20.00 Leah Schluter 2012 5/13/2010 Bend City Championships
7 11:21.00 Sara Fristoe 2012 5/7/2010 Jesuit Twilight Relays
8 11:23.03 Tess Nelson 2013 4/29/2011 Jesuit Twilight Relays
9 11:26.83 Laura Deatherage 2007 4/23/2005 Centennial Invitational
10 11:32.62 Mary Hadley Schoderbeck 2014 4/28/2012 Summit Invitational
2000 Meter Steeplechase
1 8:00.62 Piper Nash 2009 4/28/2007 X.O. Invitational
2 8:28.62 Emma Su 2014 4/28/2012 Summit Invitational
3 8:36.40 Jessica Cornett 2015 4/27/2013 Summit Invitational
4 9:21.57 Emily Hyde 2015 4/27/2013 Summit Invitational
Girls 100m Hurdles
1 15.37 Camille Weaver 2017 5/23/2015 State Championship Finals
2 15.57 Lindsay Zimmerman 2006 5/21/2004 IMC Districts
3 15.74 Quin Fraley 2018 5/11/2016 IMC Districts -- Prelims
4 15.96 Josie Kinney 2013 5/20/2011 State Championship Prelims
5 16.18 Laney Hayes 2013 4/27/2011 Redmond, Crook County 3-way
6 16.99 Sarah Hill 2005 5/23/2003 IMC Districts
7 17.04 Megan Cornett  2017 4/22/2015 Bend Hight Dual
8 17.12   Molly Rygg 2015 5/8/2013 JV Championships
9 17.18 Taylor Audia 2009 5/11/2007 IMC Districts -- Prelims
10 17.24c Sarah Edwards 2012 4/17/2020 Crater Classic 
Girls 300m Hurdles
1 45.88 Quin Fraley 2018 5/21/2016 State Championship Finals
2 47.53 Josie Kinney 2013 5/14/2011 Special District #1 Championships
3 48.27 Lindsay Zimmerman 2006 5/21/2004 IMC Districts
4 48.27 Veronica West 2012 5/28/2010 State Championship Prelims
5 48.35 Haley Smith 2018 4/15/2016 Oregon Relays
6 49.17 Sammy Hignell-Stark 2013 5/5/2011 IMC District Meet
7 49.19 Megan Cornett  2017 4/29/2015 Summit JV Meet
8 49.20 Alexandra Walker 2018 5/11/2016 IMC Districts -- Prelims
9 49.22 Sarah Edwards 2012 4/24/2010 Summit Invitational
10 49.48 Gabby Rivera 2009 4/14/2007 Sandy Invitational
 
Girls  Shot Put
1 36-02.00 Christy Mosier 2009 4/17/2007 The Dalles-Wahtonka Dual
2 34-11.00   Myah Harter 2015 5/3/2013 Jesuit Twilight Relays
3 33-05.50 Sarah Bonwell 2017 4/15/2015 Redmond Dual
4 33-03.25 Sarah Rose 2005 5/23/2003 IMC Districts
5 32-02.50 Claire Haley 2016 4/9/2014 Mountain View Dual
6 31-10-00 Megan Cornett 2017 4/1/2015 Ridgeview Dual
7 31-04.50 Carson Miller 2018 4/6/2016 Mountain View Dual
8 31-01.00 Brianna Marderos 2015 4/11/2013 Mountain View/Gilchrist 3-way
9 31-00.05 Camille Weaver 2017 5/7/2015 Last Chance mini meet
10 30-02.50 Sheila Fuchs 2005 5/15/2003 City Championships
Girls  Discus  
1 131-02 Haley Smith 2018 5/21/2016 State Championship Finals
2 97-08 Samantha Reeves 2018 4/16/2016 LaPine Invitational
3 97-04 Christy Mosier 2009 4/17/2007 The Dalles-Wahtonka Dual
4 97-01 Nicole Stormberg 2004 5/18/2002 IMC Districts
5 96-06 Mercedes Mingus 2014 5/18/2012 Special District #1 Champs
6 93-06   Molly Rygg 2015 5/18/2013 Special District #1 Championships
7 87-07 Arran Forbes 2005 4/19/2003 Crater Classic
8 85-01 Hetal Patel 2015 4/11/2013 Mountain View/Gilchrist 3-way
9 83-06 Taylor Pierce 2011 5/5/2009 Sisters, LaPine 3-way
10 83-02 Esther Goodpasture 2010 4/30/2008 Summit 5-way
Girls  Javelin
1 126-07 Megan Cornett 2017 5/1/2015 Jesuit Relays
2 125-00 Mel Horton 2005 4/19/2003 Crater Classic
3 120-00 Acacia Baldner 2006 4/17/2004 Crater Classic
4 113-08 Roxanne Gilbride 2005 4/24/2003 Mountain View/Redmond 3-way
5 111-00 Lourdes Valverde 2010 4/30/2008 Summit 5-way
6 109-09 Carson Miller 2018 5/11/2016 IMC Districts
7 107-11 Maddie Wettig 2015 4/20/2013 LaPine Invitational
8 107-03 Christy Mosier 2009 5/11/2007 IMC Districts
9 106-08 Mercedes Mingus 2014 4/18/2012 Mountain View Dual
10 104-08.3 Camille Weaver 2017 5/7/2015 Last Chance mini meet
Girls  High Jump
1 5-04.25 Laney Hayes 2013 4/13/2011 Mt. View Dual
2 5-04.00 Hannah Cochran 2016 4/5/2014 Aloha Preview
3 5-03.00 Sydni Kitzmiller 2014 4/25/2012 Bend Dual
5-03.00 Danielle Taylor 2014 5/18/2012 Special District #1 Champs
5 5-02.20 Camille Weaver 2017 6/21/2015 New Balance Nationals
6 5-02.00 Gina Fuqua 2005 5/23/2003 IMC Districts
  5-02.00 Emily Laing 2005 5/23/2003 IMC Districts
5-02.00 Lindsay Zimmerman 2006 5/13/2004 City Championships
  5-02.00 Madison Wurm 2010 5/16/2008 IMC Districts
5-02.00   Jade Danek 2015 5/25/2013 State Championships
5-02.00 Julia Hager 2018 4/6/2016 Mt. View Dual
Girls  Pole Vault
1 11-03.00 Erika Stratton 2005 5/23/2003 IMC Districts
2 11-00.00 Taylor Audia 2009 5/4/2007 Sterling Savings Bank Mazama Invite
3 10-11.00 Annie Sidor 2013 5/14/2011 Special District #1 Championships
4 9-00.00 Ashley Needham 2013 4/20/2011 Bend Dual 
9-00.00 Anna Young 2013 4/20/2011 Bend Dual 
9-00.00 Trinely Sherpa 2017 4/15/2015 Redmond Dual
7 8-06.00 Mallory Smoldt 2004 5/2/2002 Crook County Dual
8-06.00 Dana Muensterman 2013 4/13/2011 Mt. View Dual
8-06.00 Nicole Hinz 2017 5/15/2015 IMC Districts
  8-06.00 Sage Miller 2018 3/17/2016 Crook County Ice-breaker
Girls  Long Jump
1 18-04.75 Emma Stevenson 2017 5/13/2015 IMC Districts
2 18-02.25 Camille Weaver 2017 5/13/2015 IMC Districts
3 17-03.25 Kellie Schueler 2010 3/18/2008 Westview Dual
4 17-01.25   Miranda Brown 2015 5/18/2013 Special District #1 Championships
5 16-06.25 Lindsay Zimmerman 2006 5/21/2004 IMC Districts
6 16-05.00 Laney Hayes 2013 5/14/2011 Special District #1 Championships
7 16-01.00 Montse Caccamo 2006 5/14/2004 JV Championships
  16-01.00 Alexandra Walker 2018 4/23/2016 Summit Invitational
9 15-10.25 Sarah Frazier 2012 4/24/2010 Summit Invitational
10 15-10.00 Jesse Wurm 2005 5/15/2003 City Championships
15-10.00 Alison Flaherty 2009 5/11/2007 IMC Districts
Wind-aided jumps
16-00.25w Sarah Frazier 2012 4/21/2010 The Dalles-Wahtonka Dual
 
Girls  Triple Jump
1 37-01.25 Camille Weaver 2017 5/23/2015 State Championships
2 36-04.50 Alison Flaherty 2009 5/12/2007 IMC Districts
3 36-03.25   Miranda Brown 2015 5/18/2013 State Championships
4 34-10.00 Sarah Frazier 2012 5/7/2010 Jesuit Twilight Relays
5 34-02.50 Alexandra Walker 2018 5/21/2016 State Championship Finals
6 33-09.00 Laney Haynes 2013 4/20/2011 Bend High Dual
7 33-05.50 Hannah Cochran 2016 4/5/2014 Aloha Preview
8 34-00.00 Jesse Wurm 2003 5/23/2003 IMC Districts
9 32-04.50 Jade Danek 2015 5/25/2013 State Championships
10 32-03.50 Kelsey Testerman 2007 4/21/2005 MV/The Dalles/HRV
32-03.50 Calli Prestwood 2011 4/22/2009 The Dalles-Wahtonka Dual
32-03.50 Gabby Parks 2018 4/27/2016 Summit JV Meet
Girls Heptathalon Score
1 4364 Camille Weaver 2017 5/7/2015 Last chance mini meet
BOYS
Boys 100m Dash
1 10.91 Nathan Crabtree 2005 5/23/2003 IMC Districts -- Finals
2 10.99 Aaron Campbell 2006 5/21/2004 IMC Districts
3 11.12   TJ Peay 2012 5/22/2010 IMC District Finals
4 11.18   Cole Thomas 2012 5/22/2010 IMC District Finals
5 11.33 Ian Lybarger 2016 5/23/2014 State Finals
6 11.35 Cameron McCormick 2016 5/7/2014 JV Championships
7 11.42 Ryan Tennant 2018 4/23/2016 Summit Invitational
8 11.48 Jesse Sanderson 2011 4/18/2009 Crater Classic
9 11.49 Alexander Yount 2016 4/30/2014 Crook County Dual
10 11.55 Austin Sandsness 2016 5/7/2014 JV Championships
wind aided
10.88w Aaron Campbell 2006 5/21/2004 IMC Districts
11.26w Ryan Tennant 2018 5/12/2016 IMC District Finals
11.43w Jesse Sanderson 2011 5/1/2009 Jesuit Relays
Boys 200m Dash
1 22.84 Nathan Crabtree 2005 4/24/2003 Mountain View/Redmond 3-way
2 22.94 TJ Peay 2012 6/5/2010 Oregon Elite Meet
3 23.09 Ian Lybarger 2016 5/16/2014 IMC District Prelims
4 23.12 Jesse Sanderson 2011 5/30/2009 Oregon Elite Meet
5 23.13 Cole Thomas 2012 4/24/2010 Summit Invitational
6 23.21 Nathan Lybarger 2014 5/10/2012 IMC Championships
7 23.63 Tyson Powell 2018 3/30/2016 Ridgeview Dual
8 23.64 Aaron Campbell 2006 5/13/2004 City Championships
9 23.87 Cody Buckendorf 2007 5/5/2005 JV Championships
10 23.95 Brayden Durfee 2017 4/8/2015 Mountain View Dual
wind aided
22.74w Aaron Campbell 2006 5/21/2004 IMC Districts -- Prelims
Boys 400m Dash
1 49.86 Brayden Durfee 2017 5/23/2015 State Championship finals
2 50.48 Michael Wilson 2013 5/5/2011 IMC District Championships
3 51.27 Jesse Sanderson 2011 5/30/2009 Oregon Elite Meet
4 52.77 Alexander Needham 2011 4/18/2009 Crater Classic
5 53.16 Nathan Crabtree 2005 4/15/2003 Bend Frosh/Soph Meet
6 53.41 Robin Miller 2008 5/19/2006 IMC District Prelims
7 53.80 Blake Anderson 2014 5/18/2012 Special District #1 Champs
8 54.31 Josh Speidel 2007 5/13/2005 IMC Districts
9 54.72 Tim Delaney 2004 4/27/2002 LaPine Invitational
10 54.76 Marcos dos Santos 2018 5/11/2016 IMC District Prelims
 
Boys 800m Run
1 1:55.78   Matthew Maton 2015 6/1/2013 Border Duel Track Classic
2 1:59.33 Travis Neuman 2013 4/13/2011 Mt. View Dual
3 2:00.36 Kenyon Neuman 2005 5/15/2003 City Championships
4 2:02.21 Luke Hinz 2013 4/27/2011 Redmond, Crook County 3-way
5 2:02.54 Sean Fincham 2007 4/30/2005 X.O. Invitational
6 2:03.82 Scott Kinkade 2017 5/13/2015 IMC Districts
7 2:04.30 Eric Alldritt 2013 4/16/2011 Crater Classic
8 2:05.38 Cole Rene 2018 4/23/2016 Summit Invitational
9 2:05.46 Brian Fowler 2005 5/23/2003 IMC Districts
10 2:06.13 Tyler Jones 2015 5/18/2013 Special District #1 Championships
Boys 1500m Run
1 3:54.13 Matthew Maton 2015 5/3/2013 Jesuit Twilight Relays
2 4:02.15 Kenyon Neuman 2005 5/9/2003 Jesuit Invitational
3 4:03.90 Travis Neuman 2013 4/16/2011 Crater Classic
4 4:04.35 Alex Martin 2016 5/25/2014 State Championships
5 4:05.99 Luke Hinz 2013 4/29/2011 Jesuit Twilight Relays
6 4:09.36 Eric Alldritt 2013 6/4/2011 Border Clash
7 4:12.06 Scott Kinkade 2017 5/1/2015 Jesuit Twilight Relays
8 4:14.79 Tyler Jones 2015 5/3/2013 Jesuit Twilight Relays
9 4:18.34 Tom Schoderbek 2017 5/13/2015 IMC Districts
10 4:19.00 Brian Fowler 2005 5/23/2003 IMC Districts
Boys Mile Run
1 4:11.09 Matthew Maton 2015 6/8/2013 Portland Track Classic
2 4:32.67 Eric Alldritt 2013 6/11/2011 Golden West Invitational
3 4:59.27 Kris Cox 2006 5/1/2004 X. O. Invitational
Boys 3000m Run
1 8:28.62 Matthew Maton 2015 5/24/2013 State Championships
2 8:36.66 Kenyon Neuman 2005 4/26/2003 Centennial Invitational
3 8:57.75 Travis Neuman 2013 5/14/2011 Special District #1 Championships
4 8:58.41 Alex Martin 2016 4/19/2014 Oregon Relays
5 9:09.76 Tyler Jones 2015 6/1/2013 Border Duel Track Classic
6 9:19.75 Jett Ballantyne 2018 4/9/2016 Roseburg Invitational
7 9:25.41 Eric Alldritt 2013 4/13/2011 Mt. View Dual
8 9:30.70 Ben Johnson 2017 4/11/2015 Roseburg Invitational
9 9:30.97 Luke Hinz 2013 4/9/2011 Roseburg Invitational
10 9:39.10 Matthew Sjogren 2015 4/17/2013 Redmond Dual
9:41.77 Tom Schoderbek 2017 4/18/2015 LaPine Invitational
3200m Run
9:31.12 Travis Neuman 2013 6/11/2011 Golden West Invitational
Boys 2000m Steeplechase
1 8:03.90 Jonathan Richardson 2018 4/23/2016 Summit Invitational
2 8:44.30 John Hawkins 2018 4/23/2016 Summit Invitational
Boys 3000m Steeplechase
1 9:47.24 Cameron Clark 2011 4/22/2009 The Dalles-Wahtonka Dual
2 10:47.13 Nick Snider 2012 4/24/2010 Summit Invitational
3 10:48.56 Nicholas Lane 2010 4/26/2008 Oregon Relays
4 10:50.75 Pat Madden 2010 4/26/2008 Oregon Relays
Boys 110m Hurdles
1 15.90 Adam Shick 2005 5/23/2003 IMC Districts
2 16.04 Brett Campbell 2010 5/17/2008 IMC Districts -- Finals
3 16.27 Mitchell Burton 2018 5/20/2016 State Championship Prelims
4 16.49 Daniel Wiens 2005 5/23/2003 IMC Districts
5 16.79 Alexander Needham 2011 5/15/2009 IMC Districts
6 17.3 Eli Mondry 2006 5/13/2004 City Championships
7 17.49 Thomas Carter 2015 4/27/2013 Summit Invitational
8 17.64c Otmar Borchard III 2015 5/9/2013 IMC Championships
9 17.66 Eli Warmenhoven 2015 4/24/2013 Bend Dual
10 19.47 Drew Rivera 2008 5/11/2006 City Championships
wind aided
16.24w Mitchell Burton 2018 5/12/2016 IMC Districts -- Finals
16.79w Eli Mondry 2006 5/21/2004 IMC Districts - Prelims
16.98w Alexander Needham 2011 5/1/2009 Jesuit Relays
Boys 300m Hurdles
1 40.79 Michael Wilson 2013 5/20/2011 State Championship Prelims
2 42.06 Mitchell Burton 2018 5/12/2016 IMC District -- Finals
3 42.27 Alexander Needham 2011 5/16/2009 IMC District -- Finals
4 43.06 Daniel Wiens 2005 5/23/2003 IMC Districts
5 43.55 Zak Welsh 2005 5/10/2003 JV Championships
6 43.64 Adam Shick 2005 4/24/2003 Mountain View/Redmond 3-way
7 44.06 Shade Streeter 2016 5/16/2014 IMC District Prelims
8 44.13 Brett Campbell 2010 4/22/2008 The Dalles-Wahtonka Dual
9 44.71 Daniel Abernathy 2007 5/13/2005 IMC Districts
10 45.25 Otmar Borchard III 2015 4/30/2013 Crook County/Gilchrist 3-way
Boys Shot Put
1 48-03.50 Noah Turnbull 2016 5/11/2016 IMC Districts
2 46-03.75 Justin Valley 2005 5/23/2003 IMC Districts
3 44-02.00 Ben Coats 2005 5/8/2003 Crook County Meet
4 40-09.50 Kyle Heimuller 2015 4/20/2013 LaPine Invitational
5 40-08.00 Gabriel Giacci 2013 4/20/2011 Bend Dual
6 39-02.50 Cody Harrold 2010 4/3/2008 Bend Dual
7 38-08.00 Tyler Robinson 2004 5/9/2002 City Championships
8 38-06.25 Greg Vibbert 2008 5/16/2008 IMC Districts
9 38-06.00 Callen Connors 2017 4/1/2015 Ridgeview Dual
10 36-09.00 Daniel Abernathy 2007 5/5/2005 JV Championships
Boys Discus
1 134-10 Noah Turnbull 2016 4/16/2016 LaPine Invitational
2 132-05 Gabriel Giacci 2013 5/14/2011 Special District #1 Championships
3 117-08 Daniel Abernathy 2007 5/5/2005 JV Championship
4 115-07 Gabe Hagedorn 2005 5/8/2003 Crook County Meet
5 114-09 Kyle Heimuller 2015 4/20/2013 LaPine Invitational
6 112-00 Jesse Brummett 2012 4/21/2010 The Dalles-Wahtonka Dual
7 110-01 Riley Shelton 2014 4/7/2012 Sisters Rotary Invitational
8 108-08 Callen Connors 2017 4/8/2015 Mountain View Dual
9 107-04 Kyle Linehan 2008 4/22/2006 LaPine Invitational
10 106-10 Ben Coats 2005 5/8/2003 Crook County Meet
Boys Javelin
1 186-00 Justin Valley 2005 5/24/2003 IMC Districts
2 161-10 Calvin Aylward 2014 5/18/2012 Special District #1 Champs
3 139-01 Robby Voth 2005 5/15/2003 City Championships
4 139-00 Jon Smith 2005 5/6/2003 Summit Frosh/Soph
5 138-01 Bransen Reynolds 2016 4/5/2014 Aloha Preview
6 137-03 Brandon Powers 2012 4/10/2010 Sandy Invitational
7 135-09 Joshua Gallagher 2014 5/18/2012 Special District #1 Champs
8 134-05 Merritt Barber 2014 4/14/2012 Roseburg Invitational
9 133-07 Ryan Cooper 2004 5/9/2002 City Championships
10 130-10 Greg Jackson 2004 5/2/2002 Crook County Dual
122-10 Geoffrey Zath 2009 5/12/2007 IMC Districts
Boys High Jump
1 6-05.00 Matson Hardie 2009 5/18/2007 State Championships
2 6-02.00 Michael Menefee 2014 5/10/2012 IMC Districts
3 6-00.00 Towner Menefee 2006 5/13/2004 City Championships
  6-00.00 Harlan Porterfield 2009 4/24/2007 Mt. View Dual
6-00.00 Nicholas Loeffler 2012 5/21/1010 IMC Districts
6-00.00 Garrett Hardie 2012 4/10/2010 Sandy Invitational
5 5-10.00 Gerrid Crosby 2004 4/30/2002 Redmond Frosh/Soph
  5-10.00 Cody Buckendorf 2007 5/13/2005 IMC Districts
5-10.00 Aric White 2009 4/10/2007 Madras Dual
10 5-08.00 8 tied at this mark
Boys Pole Vault
1 13-00-00 Ben Haynes 2005 5/23/2003 IMC Districts
2 12-06.00 Erik Jorgensen 2011 5/30/2009 Oregon Elite Meet
12-06.00 Trey Bracelin 2015 5/3/2013 Jesuit Relays
4 12-03.00 Sean Cunnington 2011 5/1/2009 Jesuit Relays
5 12-00.00 Tyler Robinson 2005 5/23/2003 IMC Districts
6 11-06.00 John Torsey 2005 4/26/2003 LaPine Invitational
11-06.00 Nathan Rau 2007 4/21/2005 Mt. View/The Dalles/Hood River
11-06.00 Robin Miller 2008 5/19/2006 IMC Districts
  11-06.00 Evan Bassford 2011 4/18/2009 Crater Classic
11-06.00 Drew Rivera 2008 4 times including IMC Districts
Boys Long Jump
1 22-10.40 Ryan Tennant 2018 6/25/2016 Junior Olympics
2 21-07.50 Cameron McCormick 2016 5/16/2014 IMC Districts
3 21-06.50 Nathan Crabtree 2005 5/23/2003 IMC Districts
4 21-00.25 Isaac Derman 2015 5/18/2013 Special District #1 Championships
5 20-11.75 Cole Thomas 2012 5/7/2010 IMC Districts
6 20-11.25 Ben Ritchey 2013 5/5/2011 IMC Districts
7 20-11.00 Kyle Martin 2005 3/20/2003 Mountain View Icebreaker
8 20-10.75 Isaak Boorstein 2018 5/11/2016 IMC Districts
9 20-01.50 Adam Shick 2005 5/23/2003 IMC Districts
10 20-00.50 Matson Hardie 2009 5/4/2007 Mazama Invitational
Boys Triple Jump
1 43-03.50 Nathan Crabtree 2005 5/8/2003 Crook County Meet
2 42-04.00 Kyle Martin 2005 5/23/2003 IMC Districts
3 41-08.00 Chris Ward 2005 3/20/2003 Mountain View Icebreaker
4 41-07.6 Ryan Tennant 2018 6/25/2016 Junior Olympics
5 41-06.00 Casey Weaver 2017 5/15/2015 IMC Districts
6 41-05.50 William Butler 2012 5/11/2010 IMC Districts
7 41-01.25 Harlan Porterfield 2009 5/12/2007 IMC Districts
8 40-11.00 Dion Roccasalva 2010 5/16/2008 IMC Districts
40-05.00 Towner Menefee 2006 5/13/2004 City Championships
10 40-05.00 Mitchell Burton 2018 3/30/2016 Ridgeview Dual
Decathalon Score
1 3968 Ryan Tennant 2018 3/25/2016 Summit Decathalon
29 new records in 2009
50 new records in 2010
40 new records in 2011
22 new records in 2012
44 new records in 2013
22 new records in 2014
34 new records in 2015
50 new records in 2016
Athletic.net    Dyestat.com    Runnerspace.com    Summit High School    Bend Lapine Schools    Christopher Shunk Photography
Website questions contact chris_shunk@christophershunkphotography.com