Summit Track and Field
HomePicturesCalendarSeason ResultsLive ResultsRecordsContactFASTFacebook

Summit High School
Senior Class Records
Updated 11/22/16
all times either FAT or converted to FAT  
GIRLS
Girls 100m Dash Name Class Date Meet
1 12.16 Kellie Schueler 2010 5/7/2010 Jesuit Twilight Relays
2 12.50 Sarah Frazier 2012 5/10/2012 IMC District Championships
3 12.60 Hannah Cochran 2016 3/30/2016 Ridgeview Dual
4 12.66 Alexa Thomas 2014 5/16/2014 IMC District Prelims
5 12.71   Olivia Singer 2013 5/18/2013 Special District #1 Championships
6 12.82 Kourtney Parks 2007 3/30/2007 Stanford Invitational 
7 13.05 Amanda Thoensen 2004 5/13/2004 City Championships
8 13.14c Gina Fuqua 2005 3/17/2005 Mt. View Icebreaker
9 13.24 Josie Kinney 2013 4/24/2013 Bend Dual
10 13.26 Rachelle Wilson 2008 4/30/2008 Summit 5-way
wind aided times
12.39w Hannah Cochran 2016 5/12/2016 IMC District Finals
12.74cw Kourtney Parks 2007 4/17/2007 The Dalles-Wahtonka Dual
12.91w Amanda Thoensen 2004 5/21/2004 IMC District Prelims
Girls 200m Dash
1 24.86 Kellie Schueler 2010 5/29/2010 State Championship Finals
2 25.08 Hannah Cochran 2016 4/23/2016 Summit Invitational
3 25.26 Kourtney Parks 2007 5/19/2007 State Championship Finals
4 25.86 Alexa Thomas 2014 5/16/2014 IMC District Prelims
5 25.90 Sarah Frazier 2013 5/18/2012 Special District #1 Finals
6 26.53 Rachel Slater 2010 5/22/2010 IMC Districts - Finals
7 27.14 Marissa Berg 2008 5/16/2008 IMC Districts - Prelims
8 27.24 Miranda Brown 2015 6/21/2015 New Balance Nationals
9 27.60 Devin Wicker 2015 4/18/2015 LaPine Invitational
10 27.62 Emily Ritchey 2011 3/30/2011 Crook County Dual
Wind-aided times
24.48w Hannah Cochran 2016 5/12/2016 IMC District Finals
27.28w Amanda Thoensen 2004 5/20/2004 IMC Districts - Prelims
Girls 400m Dash
1 55.17 Kellie Schueler 2010 5/29/2010 State Championship Finals
2 57.78 Kourtney Parks 2007 5/19/2007 State Championship Finals
3 59.04 Hannah Cochran 2016 4/6/2016 Mountain View Dual
4 59.84c Keelin Moehl 2012 4/7/2012 Sisters Rotary Invitational
5 60.03 Rachel Slater 2010 5/13/2010 Bend City Championships
60.30 Hillie Teller 2010 5/22/2010 IMC Districts - Finals
7 60.30 Ashley Maton 2012 3/21/2012 Crook County/Sisters/Gilchrist
8 61.21 Marissa Berg 2008 5/17/2008 IMC Districts - Finals
9 61.94c Sarah Frazier 2013 4/7/2012 Sisters Rotary Invitational
10 62.11 Devin Wicker 2015 4/25/2015 Summit Invitational
Girls 800m Run
1 2:12.96 Alyssa O'Connor 2009 5/23/2009 State Championship Finals
2 2:14.80 Ashley Maton 2012 4/14/2012 Roseburg Invitational
2:16.52 Kaely Gordon 2015 5/15/2015 IMC District Championships
3 2:18.63 Kellie Schueler 2010 4/28/2010 Mountain View Dual
4 2:20.38 Keelin Moehl 2012 5/18/2012 Special District #1 Finals
5 2:20.50 Zoe Roy 2005 4/21/2005 MV/The Dalles/HRV
6 2:21.25 Mel Horton 2005 4/21/2005 MV/The Dalles/HRV
7 2:21.42 Megan Fristoe 2012 5/10/2012 IMC District Championships
8 2:22.70 Eirann Cohen 2010 4/24/2010 Summit Invitational
9 2:23.46 Emma Su 2014 5/17/2014 IMC District Championships
10 2:23.52 Sara Fristoe 2012 4/28/2012 Summit Invitational
Girls 1500m Run
1 4:27.38 Ashley Maton 2012 5/4/2012 Jesuit Twilight Relays
2 4:35.17 Megan Fristoe 2012 5/4/2012 Jesuit Twilight Relays
3 4:39.17 Zoe Roy 2005 5/21/2005 State Championship Finals
4 4:39.25 Alyssa O'Connor 2009 4/25/2009 Oregon Relays
5 4:45.74 Kira Kelly 2012 5/26/2012 State Championship Finals
6 4:49.8 Sara Fristoe 2012 4/14/2012 Roseburg Invitational
7 4:53.38 Eirann Cohen 2010 5/1/2010 Oregon Relays
8 4:55.44 Piper McDonald 2015 4/18/2015 Oregon Relays
9 4:56.73 Mel Horton 2005 4/29/2005 Jesuit Twilight
10 4:57.80 Kaely Gordon 2015 4/1/2015 Ridgeview Dual
Girls 3000m Run
1 10:12.01 Megan Fristoe 2012 5/26/2012 State Championships
2 10:16.94 Piper McDonald 2015 5/23/2015 State Championships
3 10:28.15 Zoe Roy 2005 4/8/2005 Roseburg Invitational
4 10:34.80 Kaely Gordon 2015 4/25/2015 Summit Invitational
5 10:47.60 Kira Kelly 2012 5/10/2012 IMC Championships
6 10:50.94 Sara Fristoe 2012 5/18/2012 Special District #1 Finals
7 10:59.67 Mary Hadley Schoderbek 2014 4/26/2014 Summit Invitational
8 11:16.17 Hilary Sharpe 2009 5/1/2009 Jesuit Relays
9 11:28.04 Sara Wrightman 2007 4/14/2007 Sandy Invitational
10 11:28.90 Eirann Cohen 2010 3/18/2010 Aloha - Oregon City
Girls 100m Hurdles
1 15.25 Lindsay Zimmerman 2006 5/20/2006 IMC District Finals
2 15.34 Miranda Brown 2015 5/23/2015 State Championships
3 15.38   Josie Kinney 2013 5/25/2013 State Championships
4 16.88 Taylor Audia 2009 4/1/2009 Bend Dual
5 17.15 Sarah Hill 2005 5/13/2005 IMC Districts
6 17.22 Sammy Hignell-Stark 2013 5/18/2013 Special District #1 Finals
7 17.26 Sarah Edwards 2012 4/14/2012 Roseburg Invitational
8 17.34c Trica Spencer 2006 5/2/2006 Mt. View/Mazama 3-way
9 17.34 Susie Whitehall 2007 5/11/2007 IMC District Prelims
10 18.81 Heidi Price 2007 4/5/2007 Bend Dual
wind aided times
15.02w Rachelle Wilson 2008 6/7/2008 Golden West Invitational
Girls 300m Hurdles
1 44.65 Rachelle Wilson 2008 5/24/2008 State Championships 
2 45.95   Josie Kinney 2013 5/25/2013 State Championships
3 46.14 Miranda Brown 2015 5/23/2015 State Championships
4 46.16 Lindsay Zimmerman 2006 5/20/2006 IMC District Finals
5 47.99 Sammy Hignell-Stark 2013 5/25/2013 State Championships
6 48.80 Susie Whitehall 2007 5/11/2007 IMC District Prelims
7 48.95 Mel Horton 2005 4/5/2005 Crook County JV
8 50.08 Sarah Edwards 2012 3/14/2012 Oregon City/Aloha 3-way
9 50.57 Sarah Taylor 2012 4/25/2012 Bend Dual
10 51.31 Gabby Rivera 2009 5/5/2009 Sisters LaPine Three-way
Girls 400m Hurdles
1 64.88 Rachelle Wilson 2008 4/5/2008 Stanford Invitational
2 69.04 Lindsay Zimmerman 2006 3/31/2006 Stanford Invitational
Girls 2000m Steeplechase
1 7:35.02   Madison Walker 2013 4/27/2013 Summit Invitational
2 7:57.90 Hilary Sharpe 2009 5/30/2009 Oregon Elite Meet
3 8:12.32 Piper Nash 2009 4/22/2009 The Dalles-Wahtonka Dual
4 9:01.97 Jesse Cornett 2015 4/25/2015 Summit Invitational
Girls 3000m Steeplechase
1 11:59.38 Hilary Sharpe 2009 4/7/2009 Run Fast, Turn Right
Girls Shot Put
1 39-05.75 Christy Mosier 2009 5/23/2009 State Championships
2 38-10.50 Myah Harter 2015 5/13/2015 IMC Districts
3 35-00.50 Erica Rich 2010 5/13/2010 Bend City Championships
4 34-06.00 Miranda Brown 2015 4/22/2015 Bend Dual Meet
5 32-10.00 Sarah Rose 2005 5/13/2005 IMC Districts
6 32-01.00 Brianna Marderos 2015 4/11/2015 Roseburg Twilight Meet
7 31-08.25 Lindsey Langer 2010 4/21/2010 The Dalles-Wahtonka Dual
8 31-06.50   Sarah Berge 2013 4/24/2013 Bend Dual Meet
9 30-05.00 Lindsay Jackson 2006 4/28/2006 Pepsi Invite
10 29-09.00 Calli Prestwood 2011 3/27/2011 Redmond, Crook County 3-way
Girls Discus
1 120-10 Myah Harter 2015 4/22/2015 Bend Dual Meet
2 118-01 Christy Mosier 2009 4/25/2009 Oregon Relays
3 115-07 Taylor Pierce 2011 5/14/2011 Special District #1 Championships
4 111-09 Calli Prestwood 2011 5/14/2011 Special District #1 Championships
5 110-04 Lindsey Langer 2010 5/22/2010 IMC Districts
6 102-01 Sarah Rose 2005 5/13/2005 IMC Districts
7 101-04 Molly Rygg 2015 4/29/2015 Summit JV Invitational
8 100-08 Brianna Marderos 2015 3/19/2015 Prineville Icebreaker
9 98-05 Nicole Stormberg 2004 4/10/2004 Sandy Invitational
10 95-08 Esther Goodpasture 2010 5/22/2010 IMC Districts
Girls Javelin
1 132-00 Roxanne Gilbride 2005 5/13/2005 IMC Districts
2 125-08 Mel Horton 2005 4/1/2005 City Championships 
3 125-03 Mercedes Mingus 2014 5/16/2014 IMC Districts
4 119-08 Lindsey Langer 2010 6/5/2010 Oregon Elite Meet
5 118-03 Sean Hansen 2006 5/19/2006 IMC Districts
6 114-07 Christy Mosier 2009 5/15/2009 IMC Districts
7 107-07 Ashley Needham 2013 4/27/2013 Summit Invitational
8 107-00 Emily Hasenoehrl 2014 5/16/2014 IMC Districts
9 103-01 Miranda Brown 2015 4/1/2015 Ridgeview Dual
10 102-10 Taylor Pierce 2011 4/13/2011 Mt. View Dual 
Girls High Jump
1 5-06.00 Lucinda Howard 2012 4/14/2012 Roseburg Invitational
2 5-05.00 Hannah Cochran 2016 4/23/2016 Summit Invitational
3 5-04.00 Sarah Taylor 2012 5/26/2012 State Championships
4 5-04.00 Danielle Taylor 2014 5/2/2014 Jesuit Twilight Relays
5 5-02.50 Gina Fuqua 2005 4/1/2005 City Championships
6 5-02.25 Lindsay Zimmerman 2006 3/31/2006 Stanford Invitational
7 5-01.20 Miranda Brown 2015 5/7/2015 Last chance mini meet
8 5-00.00 Heidi Price 2007 4/24/2007 Mt. View Dual Meeet
9 4-10.00 Emily Laing 2005 4/12/2005 Bend JV
  4-10.00 Calli Prestwood 2011 3/17/2011 Oregon City, Aloha 3-way
4-10.00 Sarah Van Kessel 2011 4/16/2011 LaPine Invitational
4-10.00 Alexa Thomas 2014 4/23/2014 Bend Dual
Girls Pole Vault
1 11-10.00 Taylor Audia 2009 5/15/2009 IMC Districts
2 11-09.00   Annie Sidor 2013 5/3/2013 Jesuit Twilight Relays
3 11-06.00 Erika Stratton 2005 5/21/2005 State Championship Finals
4 10-06.00 Maddie Yeakel 2009 4/15/2009 Madras Dual
5 10-00.00 Roxanne Gilbride 2005 5/13/2005 IMC Districts
6 9-06.00 Ashley Needham 2013 4/24/2013 Bend Dual
7 8-0.00 Erica Nelson 2016 4/27/2016 Summit JV
8 7-07.00 Micaela Martin 2013 5/18/2013 Special District #1 Finals
9 7-06.00 Tanith Dare 2015 4/15/2015 Redmond Dual
7-0.00 Hannah Boorstein 2013 3/20/2013 Ridgeview/Gilchrist 3-way
7-0.00 Brandeen Jacobsen 2014 5/7/2014 JV Championships
7-0.00 Emily Shunk 2014 4/30/2014 Crook County Dual
7-0.00 Madison Feist 2016 5/4/2016 JV Championships
Girls Long Jump
1 17-08.75 Miranda Brown 2015 5/15/2015 IMC Districts
2 17-05.50 Lucinda Howard 2012 5/18/2012 Special District #1 Finals
3 16-08.50 Montse Caccamo 2006 4/8/2006 Sandy Invitational
4 16-06.50 Lindsay Zimmerman 2006 5/20/2006 IMC Districts
5 16-05.50 Emily Ritchey 2011 4/23/2011 Summit Invitational
6 16-01.00 Gina Fuqua 2005 3/17/2005 Mountain View Icebreaker
7 16-00.50 Sarah Frazier 2012 4/25/2012 Bend Dual
8 16-00.00 Kourtney Parks 2007 4/17/2007 The Dalles-Wahtonka Dual
9 15-06.50 Kristin Hansen 2003 5/23/2003 IMC Districts
10 14-09.00 Breanna Wilson 2010 4/9/2010 Basin JV Invite
Girls Triple Jump
1 37-02.75 Brooke Bailey 2008 5/22/2008 State Championships
2 37-00.50 Miranda Brown 2015 5/15/2015 IMC Districts
3 37-00.00 Lucinda Howard 2012 5/26/2012 State Championships
4 35-11.25 Sarah Frazier 2012 4/28/2012 Summit Invitational 
5 35-04.25 Rachelle Wilson 2008 3/18/2008 Westview Dual
6 33-08.50 Montse Caccamo 2006 5/20/2006 IMC District Finals
7 33-07.50 Emily Ritchey 2011 4/9/2011 Roseburg Invitational
8 33-05.00 Kristin Hansen 2003 5/15/2003 City Championships
9 32-07.50 Gabby Rivera 2009 5/16/2009 IMC Districts
10 32-03.00 Danielle Taylor 2014 4/30/2014 Crook County Dual
Girls Heptathalon Score
1 4266 Miranda Brown 2015 5/7/2015 Last chance mini meet
2 2646 Emily Ritchey 2011 3/26/2011 Sweet Home Heptathalon
BOYS
Boys 100m Dash
1 10.75 Aaron Campbell 2006 5/11/2006 City Championships
2 10.89 Nathan Crabtree 2005 4/21/2005 MV/The Dalles/HRV
3 10.95 John Torsey 2005 5/13/2005 IMC Districts - Finals
4 11.15 Matson Hardie 2009 4/1/2009 Bend Dual
5 11.09 Cole Thomas 2012 5/18/2012 Special District #1 Finals
6 11.21 Ian Lybarger 2016 4/23/2016 Summit Invitational
7 11.24 T.J. Peay 2012 5/18/2012 Special District #1 Finals
8 11.43 Antwan Johnson 2007 5/11/2007 IMC Districts - Prelims
9 11.44 Kevin Gilbride 2007 4/5/2007 Bend Dual
10 11.45 Brett Campbell 2010 4/21/2010 The Dalles-Wahtonka Dual
  11.45 Isaac Derman 2015 3/27/2015 Summit Decathalon
Wind-aided times
10.94w Ian Lybarger 2016 5/12/2016 IMC District Finals
11.06w Cole Thomas 2012 5/25/2012 State Championship Prelims
Boys 100m Dash Wheelchair
1 21.08 Walter Jones 2004 5/1/2004 X.O. Invitational
2 28.67 Gabe West 2007 5/19/2007 State Championships
Boys 200m Dash
1 21.51 Aaron Campbell 2006 5/20/2006 IMC District Finals
2 21.89 Nathan Crabtree 2005 4/21/2005 MV/The Dalles/HRV quad
3 22.38 John Torsey 2005 5/13/2005 IMC District Finals
4 22.44 Jesse Sanderson 2011 5/20/2011 State Championship Prelims
5 22.52 Chris Ward 2005 5/3/2005 Mt. View/Crook Co./The Dalles quad
6 22.64 Antwan Johnson 2007 5/11/2007 IMC Districts - Prelims
7 22.68 Cole Thomas 2012 5/18/2012 Special District #1 Finals
8 22.69 Ian Lybarger 2016 4/23/2016 Summit Invitational
9 22.84c Cody Buckendorf 2007 4/17/2007 The Dalles - Wahtonka Dual
10 23.07 TJ Whitehall 2009 4/1/2009 Bend Dual
Wind-aided Times
22.66w Ian Lybarger 2016 5/12/2016 IMC District Finals
22.79w Brett Campbell 2010 4/21/2010 The Dalles-Wahtonka Dual
Boys 200m Dash Wheelchair
1 57.61 Gabe West 2007 5/19/2007 State Championships
Boys 400m Dash
1 49.10   Michael Wilson 2013 5/25/2013 State Championship Finals
2 49.20 Nathan Crabtree 2005 5/21/2005 State Championship Finals
3 50.47 Jesse Sanderson 2011 5/5/2011 IMC Championships
4 50.59 Isaac Derman 2015 5/15/2015 IMC District Finals
5 50.89 Geoffrey Zath 2009 5/16/2009 IMC District Finals
6 51.22 Robin Miller 2008 5/17/2008 IMC District Finals
7 51.74 Chris Ward 2005 3/25/2005 Stanford Invitational
8 51.81 Zach Weishaupt 2011 5/14/2011 Special District #1 Championships
9 51.89 James Stewart-Jones 2006 5/19/2006 IMC District Finals
10 52.04c Aaron Campbell 2006 4/28/2006 Pepsi Invitational
Boys 400m Dash Wheelchair
1 2:09.21 Gabe West 2007 4/10/2007 Madras Dual Meet
Boys 800m Run
1 1:53.63 Matthew Maton 2015 3/19/2015 Prineville Icebreaker
2 1:55.03 Kenyon Neuman 2005 4/30/2005 X.O. Invitational
3 1:55.42 Luke Hinz 2013 4/20/2013 Oregon Relays
4 1:57.70 Samuel Naffziger 2012 5/10/2012 IMC Championships
5 1:58.38 Nathan Guyer 2012 5/10/2012 IMC Championships
6 1:58.54 Chris Merlos 2015 5/23/2015 State Championships
7 1:58.67 Dylan Coleman 2006 5/11/2006 City Championships
8 1:59.50 Tyler Jones 2015 4/11/2015 Roseburg Twilight Invitational
9 1:59.96 Gerrhett vom Steeg 2004 5/21/2004 IMC District Finals
10 2:01.20 Guy Hakanson 2006 5/20/2006 IMC District Finals
Boys 1500m Run 
1 3:54.52 Kenyon Neuman 2005 5/21/2005 State Championship Finals
2 3:55.98   Eric Aldritt 2013 5/3/2013 Jesuit Twilight Relays
3 3:58.87 Dylan Coleman 2006 5/27/2006 State Championship Finals
4 4:00.18 Tyler Jones 2015 5/23/2015 State Championship Finals
5 4:01.57 Alex Martin 2016 5/21/2016 State Championship Finals
6 4:01.71 Samuel Naffziger 2012 5/4/2012 Jesuit Twilight Relays
7 4:04.38 Luke Hinz 2013 5/3/2013 Jesuit Twilight Relays
8 4:11.89 Pat Madden 2010 5/29/2010 State Championship Finals
9 4:19.32 Brandon Roadman 2009 5/16/2009 IMC Districts
10 4:20.88 Matthew Sjogren 2015 3/19/2015 Prineville Icebreaker
Boys 1500m Run (wheelchair)
1 4:31.81 Walter Jones 2004 4/17/2004 Crater Classic
Boys Mile Run
1 4:32.54 Dylan Coleman 2006 1/29/2006 Dempsey Indoor
Boys Mile Run (wheelchair) 2004
1 5:06.43 Walter Jones 2004 4/24/2004 Centennial Invitational
Boys 3000m Run 
1 8:31.26 Alex Martin 2016 4/29/2016 Jesuit Twilight Relays
2 8:31.31 Kenyon Neuman 2005 4/30/2005 X.O. Invitational
3 8:35.78   Eric Aldritt 2013 5/25/2013 State Championships
4 8:51.68 Dylan Coleman 2006 3/31/2006 Stanford Invitational
5 8:57.99 Matthew Sjogren 2015 5/1/2015 Jesuit Twilight Relays
6 9:14.60 Pat Madden 2010 5/28/2010 State Championship Finals
7 9:18.58 Samuel Naffziger 2012 4/28/2012 Summit Invitational
8 9:20.40 Tyler Jones 2015 4/25/2015 Summit Invitational
9 9:25.19   James Bowlin 2013 5/3/2013 Jesuit Twilight Relays
10 9:27.43 Alan Nielsen 2012 5/4/2012 Jesuit Twilight Relays
Boys 3000m Run (wheelchair)
1 8:50.31 Walter Jones 2004 4/22/2004 Mt View/Redmond/Summit 3 Way
Boys 110m Hurdles
1 14.68 Brett Campbell 2010 5/22/2010 IMC District Finals
2 15.07 Dan Wiens 2005 5/13/2005 IMC District Finals
3 15.39 Alexander Needham 2011 4/29/2011 Jesuit Twilight Invitational
4 15.55 William Butler 2012 5/18/2012 Special District #1 Finals
5 15.74 Garrett Hardie 2012 5/18/2012 Special District #1 Finals
6 16.17 Eli Mondry 2006 5/19/2006 IMC District Finals
7 16.29 Dylan Woock 2008 5/16/2008 IMC Districts - Prelims
8 16.47 Sam Emery 2003 4/19/2003 Crater Classic
9 16.64 Gage Jeffries 2011 5/5/2011 IMC Championships
10 16.66 Connor Price 2009 4/22/2009 The Dalles - Wahtonka Dual
wind-aided
16:54w Connor Price 2009 5/1/2009 Jesuit Relays
Boys 300m Hurdles
1 38.82   Michael Wilson 2013 5/25/2013 State Championships
2 39.54 Brett Campbell 2010 5/22/2010 IMC District Finals
3 39.63 Alexander Needham 2011 5/5/2011 IMC Championships
4 39.94 Dan Wiens 2005 5/21/2005 State Championship Finals
5 40.26 Robin Miller 2008 4/19/2008 Aloha Relays
6 41.36 Dylan Woock 2008 5/17/2008 IMC Districts - Finals
7 41.54 Nathan Guyer 2012 5/18/2012 Special District #1 Finals
8 41.57 Sam Emery 2005 5/23/2003 IMC District Finals
9 42.24 Tim Delaney 2004 5/21/2004 IMC District Prelims
10 43.05 Eli Mondry 2006 5/19/2005 IMC District Prelims
Boys 400m Hurdles
1 58.70 Robin Miller 2008 4/5/2008 Stanford Invitational
Boys 2000m Steeplechase
1 7:10.79 Pierre Loscaux 2009 4/29/2009 Mountain View 4-way
2 7:47.80 Anthony Lanuza 2016 4/23/2016 Summit Invitational
Boys 3000m Steeplechase
1 10:16.21 Pat Madden 2009 6/5/2010 Oregon Elite Meet
2 11:25.82 Bryce Clark 2009 5/30/2009 Oregon Elite Meet
3 11:58.55 Peirre Loscaux 2009 5/30/2009 Oregon Elite Meet
4 13.14.66 Michael Brown 2012 4/28/2012 Summit Invitational
Boys Shot Put
1 48-05.00 Kyle Heimuller 2015 5/15/2015 IMC Districts
2 47-08.25 Cody Harrold 2010 5/13/2010 Bend City Championships
3 44-11.50 Trent Henson 2005 4/21/2005 MV/The Dalles/HRV
4 44-04.00 Riley Shelton 2014 4/23/2014 Bend Dual
5 44-02.50 Justin Valley 2005 5/13/2005 IMC Districts
6 43-06.00 Kevin Edwards 2006 5/11/2006 City Championships
7 42-05.25 Erik Elshire 2004 5/13/2004 City Championships
8 42-03.00 Blake Garrison 2014 5/17/2014 IMC Districts
9 41-09.00 Garrett Banton 2007 5/4/2007 Mazama Invite
10 41-07.00 Robert Krejca 2005 5/13/2005 IMC Districts
Boys Discus
1 157-04 Tim DeMarco 2003 5/30/2003 State Meet
2 152-06 Garrett Banton 2007 5/11/2007 IMC Districts
3 143-11 Kyle Heimuller 2015 4/1/2015 Ridgeview Dual
4 143-04 Riley Shelton 2014 5/16/2014 IMC Districts
5 139-00 Cody Harrold 2010 4/21/2010 The Dalles-Wahtonka Dual
6 125-09 JP Krueger 2016 4/13/2016 Redmond Dual
7 125-07 Stewart Briggs 2007 5/4/2007 Mazama Invite
8 125-03 Jesse Brummett 2012 3/14/2012 Oregon City/Aloha 3-way
9 124-00 Tyler Robinson 2004 5/21/2004 IMC Districts
10 113-03 Justin Valley 2005 4/16/2005 Crater Classic
Boys Javelin
1 192-07 Calvin Aylward 2014 5/24/2014 State Championships
2 184-02 Justin Valley 2005 4/30/2005 X.O. Invitational
3 173-09 Nick Mason 2016 5/20/2016 State Championships
4 167-00 Kyle Sayeg 2007 4/27/2007 Jesuit Relays
5 165-09 Andrew Owings 2004 5/21/2004 IMC Districts
6 165-02 Brandon Neuman 2006 5/19/2006 IMC Districts
7 161-00 Terrill Peterson 2008 5/2/2008 Jesuit Relays
8 160-09 Kevin Edwards 2006 5/19/2006 IMC Districts
9 160-05 Alex Danfelt 2008 5/2/2008 Jesuit Relays
10 159-01 Geoffrey Zath 2009 4/22/2009 The Dalles-Wahtonka Dual
Boys High Jump
1 6-10.00 Bradley Laubacher 2012 5/18/2012 Special District #1 Finals
2 6-07.00 Matson Hardie 2009 5/15/2009 IMC Districts
3 6-06.00 Patrick Laubacher 2008 5/16/2008 IMC Districts
   6-06.00 Garrett Hardie 2012 5/26/2012 State Championships
6-04.00 Michael Menefee 2014 5/2/2014 Jesuit Twilight Relays
6 6-02.00 Towner Menefee 2006 4/28/2006 Pepsi Invite
6-02.00 Josh Cherry 2014 4/26/2014 Summit Invitational
8 6-00.00 Kevin Bryan 2003 4/19/2003 Crater Classic Meet
9 5-10.00 Cody Hester 2008 3/18/2008 Westview Dual
10 5-08.00 Zak Lakovics 2005 4/8/2005 Roseburg Invitational
  5-08.00 Korey Halligan 2008 4/3/2008 Bend Dual
  5-08.00 Cameron Crowell 2010 3/31/2010 Bend Dual
5-08.00 Patrick Weishaupt 2014 4/23/2014 Bend Dual
Boys Pole Vault
1 14-08.00 Erik Jorgensen 2011 5/14/2011 Special District #1 Championships
2 14-06.00 Evan Bassford 2011 5/20/2011 State Championships
3 13-11.25 Drew Rivera 2008 4/26/2008 Oregon Relays
  13-07.00 Ben Haynes 2005 5/3/2005 Summit/Mtn.View/C.C./The Dalles
5 13-00.00 Nathan Rau 2007 5/4/2007 Sterling Savings Mazama Invite
6 13-00.00 Owen Quon 2010 5/5/2010 Gilchrist Dual 
  12-06.00 Tyler Robinson 2004 5/13/2004 City Championships
12-06.00 Nick Snider 2012 3/21/2012 Crook County/Sisters/Gilchrist
  12-00.00 Andrew Owings 2004 5/6/2004 Crook County Dual
10 12-00.00 Zach Welsh 2005 Six times
  12-00.00 Jackson Hill 2010 4/28/2010 Mountain View Dual
 
Boys Long Jump
1 22-05.25 Matson Hardie 2009 4/22/2009 The Dalles - Wahtonka Dual
2 21-10.20 Isaac Derman 2015 3/27/2015 Summit Decathalon
3 21-07.00 William Butler 2012 5/4/2012 Jesuit Twilight Relays
4 21-06.00 Ben Ritchey 2013 5/18/2013 Special District #1 Championships
5 21-00.00   Mitchell Parks 2013 5/9/2013 IMC Districts
6 20-08.25 Antwan Johnson 2007 4/14/2007 Sandy Invitational
7 20-07.00 Dylan Woock 2008 4/30/2008 Summit 5-way
8 20-06.00 Chris Ward 2005 3/17/2005 Mountain View Icebreaker
  20-06.00 Dion Roccasalva 2010 4/17/2010 Crater Classic
10 20-02.50 Zak Lakovics 2005 4/5/2005 Crook County JV
Boys Triple Jump
1 48-04.50 Matson Hardie 2009 6/28/2009 USATF Junior Nationals
2 43-09.00 Chris Ward 2005 4/16/2005 Crater Classic
3 43-05.00 William Butler 2012 5/10/2012 IMC Championships
4 43-01.75 Eli Warmenhoven 2015 5/15/2015 IMC Districts
5 42-06.00 Will Hager 2016 5/12/2016 IMC Districts
6 42-05.75 Dion Roccasalva 2010 4/10/2010 Sandy Invitational
7 42-01.00 Cameron Weaver 2014 4/5/2014 Aloha Preview
8 41-10.00 Garrett Hardie 2012 5/2/2012 Redmond Dual
9 41-04.25 Korey Halligan 2008 4/26/2008 Oregon Relays
10 40-07.00 Zak Lakovics 2005 4/23/2005 Centennial
Decathalon Score
1 5013 Alexander Needham 2011 5/27/2011 C. O. Multi Event Championships
46 new records in 2009
41 new records in 2010
29 new records in 2011
50 new records in 2012
29 new records in 2013
21 new records in 2014
36 new records in 2015
19 new records in 2016
Athletic.net    Dyestat.com    Runnerspace.com    Summit High School    Bend Lapine Schools    Christopher Shunk Photography
Website questions contact chris_shunk@christophershunkphotography.com