Summit Track and Field
HomePicturesCalendarSeason ResultsLive ResultsRecordsContactFASTFacebook

Summit High School
Junior Class Records
Updated 11/22/16
all times either FAT or converted to FAT  
GIRLS
Girls 100m Dash
1 11.74 Kellie Schueler 2010 5/30/2009 Oregon Elite Meet
2 12.53 Sarah Frazier 2012 5/20/2011 State Championship Prelims
3 12.54 Kourtney Parks 2007 5/20/2006 IMC District Finals
4 12.55 Megan Buzzas 2015 5/17/2014 IMC District Finals
5 12.61 Hanna Cochran 2016 5/23/2015 State Championship Finals
6 12.68 Alexa Thomas 2014 5/18/2013 Special District #1 Championships
7 12.80 Emma Stevenson 2016 3/30/2016 Ridgeview Dual 
8 13.14c Rachelle Wilson 2008 4/17/2007 The Dalles-Wahtonka Dual
9 13.16 Olivia Singer 2013 4/25/2012 Bend Dual Meet
10 13.19 Hadlie Plummer 2014 3/20/2013 Ridgeview/Gilchrist 3-way
wind aided
11.68w Kellie Schueler 2010 5/1/2009 Jesuit Relays (no wind gauge; est. 4-7mps)
12.50w Megan Buzzas 2014 5/25/2014 State Championship Finals
Girls 200m Dash
1 23.69 Kellie Schueler 2010 5/30/2009 Oregon Elite Meet
2 25.52 Hannah Cochran 2016 5/15/2015 IMC District Finals
3 26.11 Kourtney Parks 2007 5/20/2006 IMC District Finals
4 26.12 Alexa Thomas 2014 4/27/2013 Summit Invitational
5 26.59 Megan Buzzas 2015 4/26/2014 Summit Invitational
6 26.60 Sarah Frazier 2012 4/27/2011 Redmond, Crook County 3-way
7 26.73 Emma Stevenson 2016 3/30/2016 Ridgeview Dual 
8 26.75 Miranda Brown 2015 4/9/2014 Mountain View Dual
9 26.83 Claire Christensen 2016 3/27/2015 Summit Heptathalon
10 27.16 Olivia Singer 2013 4/25/2012 Bend Dual Meet
wind aided
27.01w Chandra Hanson 2005 5/21/2004 IMC Districts
Girls 400m Dash
1 54.25 Kellie Schueler 2010 4/11/2009 Arcadia Invitational
2 57.34 Kourtney Parks 2007 5/27/2006 State Championship - Finals
3 59.74 Sarah Reeves 2017 4/6/2016 Mt. View Dual
4 60.04 Emma Stevenson 2017 4/23/2016 Summit Invitational
5 60.29 Megan Fristoe 2012 4/27/2011 Redmond, Crook County 3-way
6 60.30 Hillie Teller 2010 5/16/2009 IMC District Finals
7 60.49 Marissa Berg 2008 5/11/2007 IMC District Prelims
8 60.80 Ashley Maton 2012 4/27/2011 Redmond, Crook County 3-way
9 61.39 Keelin Moehl 2012 4/20/2011 Bend Dual
10 61.48 Chandra Hanson 2005 5/1/2004 XO Invitational
Girls 800m Run
1 2:11.83 Sarah Reeves 2017 6/12/2016 Portland Track Festival
2 2:12.00 Alyssa O'Connor 2009 5/23/2008 State Championships
3 2:14.48 Ashley Maton 2012 5/21/2011 State Championships
4 2:15.06 Megan Fristoe 2012 6/4/2011 Border Clash
5 2:15.21 Emma Stevenson 2017 5/21/2016 State Championships
6 2:20.64 Olivia Brooks 2017 3/30/2016 Ridgeview Dual
7 2:21.25 Kaely Gordon 2015 4/23/2014 Bend Dual
8 2:22.31 Brooklin Brumund 2009 4/26/2008 Oregon Relays
9 2:23.31 Eirann Cohen 2010 4/25/2009 Oregon Relays
10 2:23.54 Keelin Moehl 2012 4/23/2011 Summit Invitational
Girls 1500m Run
1 4:34.80 Ashley Maton 2012 4/29/2011 Jesuit Twilight Relays
2 4:36.46 Megan Fristoe 2012 4/29/2011 Jesuit Twilight Relays
3 4:38.44 Alyssa O'Connor 2009 4/26/2008 Oregon Relays
4 4:38.23 Olivia Brooks 2017 5/21/2016 State Championships
5 4:41.91 Kaely Gordon 2015 5/2/2014 Jesuit Twilight Relays
6 4:43.04 Kira Kelly 2012 5/21/2011 State Championships
7 4:48.18 Brooklin Brumund 2009 5/2/2008 Jesuit Twilight Relays
8 4:55.20 Sara Fristoe 2012 4/23/2011 Summit Invitational
9 4:55.36 Sarah Reeves 2017 4/29/2016 Jesuit Twilight Relays
10 4:56.30 Tess Nelson 2013 4/14/2012 Roseburg Invitational
Girls Mile Run  
1 5:00.18 Olivia Brooks 2017 4/29/2016 Jesuit Twilight Relays
2 5:23.12 Mel Horton 2005 4/24/2004 Centennial Invitational
5:29.01 Brooklin Brumund 2009 4/5/2008 Stanford Invitational (1600 meters)
 
Girls 3000m Run
1 10:06.08 Megan Fristoe 2012 5/20/2011 State Championships
2 10:10.17 Olivia Brooks 2017 5/20/2016 State Championships
3 10:35.44 Kira Kelly 2012 6/4/2011 Border Clash
4 10:36.88 Piper McDonald 2015 5/24/2014 State Championships
5 10:38.62 Sara Fristoe 2012 5/14/2011 Special District #1 Championships
6 10:59.72 Ashley Maton 2012 4/13/2011 Mt. View Dual
7 11:14.23 Kaely Gordon 2015 5/2/2014 Jesuit Twilight Relays
8 11:05.35 Mary Hadley Schoderbek 2014 5/3/2013 Jesuit Twilight Relays
9 11:15.87 Mel Horton 2005 5/21/2004 IMC Districts
10 11:24.79 Piper Nash 2009 4/19/2008 Aloha Relays
3200m Run
11:09.70 Kira Kelly 2012 6/11/2011 Golden West Invitational
Girls  100m Hurdles  
1 15.04 Camille Weaver 2017 5/21/2016 State Championship Finals
2 15.33 Miranda Brown 2015 5/24/2014 State Championship Finals
3 15.35 Suni Kumar 2007 5/20/2006 IMC District Finals
4 15.44 Lindsay Zimmerman 2006 5/20/2005 State Championships
5 15.82 Josie Kinney 2013 5/25/2012 State Championships
6 16.38 Sarah Edwards 2012 5/14/2011 Special District #1 Championships
7 16.44 Claire Christensen 2016 3/27/2015 Summit Heptathalon
8 16.61 Megan Cornett 2017 3/30/2016 Ridgeview Dual
9 17.12 Tarasina Audia 2012 5/4/2011 JV Championships
10 17.34 Taylor Audia 2009 4/19/2008 Aloha Relays
wind aided
14.71w Camille Weaver 2017 5/12/2016 IMC District Finals
Girls  300m Hurdles
1 45.05 Miranda Brown 2015 5/24/2014 State Championship Finals
2 46.40 Josie Kinney 2013 5/18/2012 Special District #1 Meet
3 47.08 Rachelle Wilson 2008 5/11/2007 IMC Districts - Prelims
4 47.87 Sammy Hignell-Stark 2013 5/18/2012 Special District #1 Meet
5 47.90 Sarah Edwards 2012 5/5/2011 IMC District Championships
6 48.12 Lindsay Zimmerman 2006 5/13/2005 IMC Districts - Finals
7 49.35 Claire Christensen 2016 4/1/2015 Ridgeview Dual
8 49.47 Megan Cornett 2017 4/15/2016 Oregon Relays
9 50.20 Gabby Rivera 2009 5/17/2008 IMC Districts - Finals
10 51.41 Tarasina Audia 2012 5/4/2011 JV Championships
Girls  400m Hurdles
1 66.16 Rachelle Wilson 2008 6/15/2007 Nike Outdoor Nationals
Girls 2000m Steeplechase
1 7:53.00 Piper Nash 2009 4/25/2008 Oregon Relays
7:53.21 Piper McDonald 2015 4/26/2014 Summit Invitational
2 8:02.62 Madison Walker 2013 4/28/2012 Summit Invitational
2 8:08.38 Mackenzie Naffziger 2010 4/22/2009 The Dalles-Wahtonka Dual
3 8:44.84 Maggie Landry 2007 4/15/2006 X. O. Invitational
8:53.64 Jessica Cornett 2015 4/26/2014 Summit Invitational
Girls Shot Put
1 39-02.00 Christy Mosier 2009 5/24/2008 State Championships
2 37-07-00 Suni Kumar 2007 5/2/2006 Mt. View/Mazama 3-way
3 35-02.00 Myah Harter 2015 5/16/2014 IMC Districts
4 35-01.50 Brianna Marderos 2015 4/9/2014 Mt. View Dual
5 34-03.00 Sarah Rose 2005 5/21/2004 IMC Districts
6 32-08.00 Stephanie Jackson 2003 5/11/2002 JV Districts
7 32-04.58 Megan Cornett 2017 3/28/2016 Summit Heptathalon
8 32-02.00 Sarah Bonwell 2017 4/13/2016 Redmond Dual
9 31-08.00 Iris Linder 2012 3/17/2011 Oregon City, Aloha 3-way
10 31-02.50 Michaela Jagnow 2007 5/19/2006 IMC Districts
Girls Discus
1 108-7 Christy Mosier 2009 4/22/2008 The Dalles-Wahtonka Dual
2 107-11 Nicole Stormberg 2004 4/26/2003 LaPine Invitational Meet
3 100-00 Molly Rygg 2015 4/23/2014 Bend Dual
4 98-01 Mercedes Mingus 2014 5/18/2013 Special District #1 Championships
5 95-10 Iris Linder 2012 5/14/2011 Special District #1 Championships
6 92-00 Sarah Rose 2005 4/17/2004 Crater Classic
7 91-07 Stephanie Jackson 2003 3/14/2002 Mountain View Icebreaker
8 91-02 Lindsey Langer 2010 4/22/2009 The Dalles-Wahtonka Dual
9 86-01 Esther Goodpasture 2010 4/22/2009 The Dalles-Wahtonka Dual
10 83-09 Hetal Patel 2015 4/5/2014 Aloha Preview
Girls Javelin
1 133-05 Megan Cornett 2017 4/15/2016 Oregon Relays
2 131-08 Mel Horton 2005 5/13/2004 City Championships
3 124-11 Roxanne Gilbride 2005 5/21/2004 IMC Districts
4 123-06 Mercedes Mingus 2014 5/18/2013 Special District #1 Championships
5 119-04 Christy Mosier 2009 5/16/2008 IMC Districts
6 119-01 Suni Kumar 2007 4/8/2006 Sandy Invitational
7 113-10 Sean Hansen 2006 4/8/2005 Roseburg Invitational
8 113-06 Lourdes Valverde 2010 4/18/2009 Crater Classic
9 111-07 Lindsey Langer 2010 4/1/2009 Bend Dual
10 108-02 Melanie Gunderson 2008 4/5/2007 Bend Dual
Girls High Jump  
1 5-06.00 Lucinda Howard 2012 4/23/2011 Summit Invitational
2 5-05.00 Sarah Taylor 2012 5/20/2011 State Championships
5-05.00 Danielle Taylor 2014 5/18/2013 Special District #1 Championships
4 5-04.00 Hannah Cochran 2016 5/23/2015 State Championships
5 5-03.00 Lindsay Zimmerman 2006 5/13/2005 IMC Districts
6 5-02.60 Camille Weaver 2016 3/25/2016 Summit Heptathalon
7 5-02.25 Kelsey Zimmerman 2010 4/25/2009 Oregon Relays
8 5-02.00 Gina Fuqua 2005 4/17/2004 Crater Classic
  5-02.00 Emily Villano 2009 5/16/2008 IMC Districts
  5-02.00 Madison Wurm 2010 5/1/2009 Jesuit Relays
5-02.00 Kara Meeuwsen 2016 3/19/2015 Prineville Icebreaker
Girls Pole Vault
1 11-07.00 Annie Sidor 2013 7/14/2012 Junior Olympics
2 11-02.00 Taylor Audia 2009 5/17/2008 IMC Districts
3 11-00.00 Erika Stratton 2005 5/13/2004 City Championships
4 10-03.00 Theresa Wilhelm 2007 5/11/2006 City Championships
5 10-00.00 Roxanne Gilbride 2005 5/21/2004 IMC Districts
6 10-00.00 Maddie Yeakel 2009 5/17/2008 IMC Districts
  10-00.00 Ashley Needham 2013 5/18/2012 5A Special District #1 Champs
10-00.00 Anna Young 2013 5/18/2012 5A Special District #1 Champs
9 9-02.00 Trinley Sherpa 2017 5/12/2016 IMC Districts
10 9-00.00 Tahnie West 2004 5/6/2003 Summit Frosh/Soph
Girls Long Jump
1 18-05.50 Camille Weaver 2017 4/9/2016 Roseburg Twilight Invitational
2 17-10.00 Emma Stevenson 2017 5/12/2016 IMC Districts
3 17-06.00 Miranda Brown 2015 5/2/2014 Jesuit Relays
4 17-04.25 Kellie Schueler 2010 4/1/2009 Bend Dual
5 17-03.25 Suni Kumar 2007 5/20/2006 IMC Districts
6 16-09.00 Sarah Frazier 2012 5/14/2011 Special District #1 Championships
7 16-04.50 Lindsay Zimmerman 2006 5/13/2005 IMC Districts
8 16-03.50 Gina Fuqua 2005 4/17/2004 Crater Classic
9 16-00.25 Alison Flaherty 2009 5/16/2008 IMC Districts
10 15-11.75 Rachelle Wison 2008 5/11/2007 IMC Districts
Girls Triple Jump
1 37-06.00 Camille Weaver 2017 4/9/2016 Roseburg Twilight Invitational
2 37-03.50 Suni Kumar 2007 5/27/2006 State Championships
3 37-01.00 Miranda Brown 2015 5/17/2014 IMC Districts
4 35-06.25 Alison Flaherty 2009 5/16/2008 IMC Districts
5 35-02.25 Sarah Frazier 2012 5/5/2011 IMC Districts
6 34-08.75 Brooke Bailey 2008 5/12/2007 IMC Districts
7 34-01.50 Montse Caccamo 2006 4/30/2005 X.O. Invitational
8 32-10.00 Madison Wurm 2010 4/22/2009 The Dalles-Wahtonka Dual
32-10.00 Emily Ritchey 2011 5/22/2010 IMC Districts
10 32-07.50 Rachelle Wilson 2007 5/11/2006 IMC Districts
Girls Heptathalon Score
1 4229 Camille Weaver 2017 3/25/2016 Summit Heptathalon
2 3819 Miranda Brown 2015 3/29/2014 Sweet Home Heptathalon
3 3564 Megan Cornett 2017 3/25/2016 Summit Heptathalon
4 2833 Sarah Frazier 2012 3/26/2011 Sweet Home Heptathalon
BOYS
Boys 100m Dash
1 10.62 Nathan Crabtree 2005 5/21/2004 IMC District Finals
2 10.91 Aaron Campbell 2006 4/21/2005 MV/The Dalles/HRV
3 10.94 Cole Thomas 2012 5/14/2011 Special District #1 Championships
4 11.04 Andrew Yount 2016 5/23/2015 State Championship Finals
5 11.05 TJ Peay 2012 5/20/2011 State Championship Finals
6 11.11 Braden Durfee 2017 3/30/2016 Ridgeview Dual
7 11.28 Ben Ritchey 2013 4/25/2012 Bend Dual
8 11.31 Kevin Gilbride 2007 5/19/2006 IMC District Prelims
9 11.35 John Torsey 2005 5/13/2004 City Championships
10 11.37 Kyle Cornett 2017 5/20/2016 State Championship Prelims
wind aided
11.15w Kyle Cornett 2017 5/12/2016 IMC District Finals
Boys 200m Dash
1 22.30 Nathan Crabtree 2005 4/17/2004 Crater Invitational
2 22.43 Braden Durfee 2017 5/21/2016 State Championship Finals
3 22.61 Jesse Sanderson 2011 6/5/2010 Oregon Elite Meet
4 22.84 Chris Ward 2005 5/21/2004 IMC District Finals
5 22.87 Cole Thomas 2012 4/23/2011 Summit Invitational
22.87 Cameron McCormick 2016 5/15/2015 IMC District Finals
7 22.94 Michael Wilson 2013 4/25/2012 Bend Dual
8 22.96 Kevin Gilbride 2007 5/19/2006 IMC District Prelims
9 23.08 Dion Roccasalva 2010 5/30/2009 Oregon Elite Meet
10 23.09 TJ Peay 2012 3/30/2011 Crook County Dual
wind aided
22.00w Braden Durfee 2017 5/12/2016 IMC District Finals
22.69w Chris Ward 2005 5/21/2004 IMC District Prelims
22.76w Kyle Cornett 2017 5/12/2016 IMC District Finals
Boys 400m Dash
1 49.15 Braden Durfee 2017 4/9/2016 Roseburg Twilight Invitational
2 49.17 Michael Wilson 2013 5/26/2012 State Championship Finals
3 50.07 Nathan Crabtree 2005 5/6/2004 Crook County Dual
4 50.70 Jesse Sanderson 2011 5/22/2010 IMC District Finals
5 51.17 Robin Miller 2008 5/19/2007 State Championship Finals
6 51.63 Isaac Derman 2015 5/17/2014 IMC District Finals
7 51.80 Dan Maunder 2013 5/18/2012 Special District #1 Championships
8 52.14 Gerrhett Vom Steeg 2004 4/24/2003 Mt. View/Redmond 3-way
9 52.19 Chris Merlos 2015 4/26/2014 Summit Invitational
10 52.38 Luke Hinz 2013 4/18/2012 Mt. View Dual
Boys 800m Run
1 1:52.89 Matthew Maton 2015 4/26/2014 Summit Invitational
2 1:56.90 Luke Hinz 2013 5/10/2012 IMC District Finals
3 1:57.37 Kenyon Neuman 2005 5/13/2004 City Championships
4 1:58.45 Chris Merlos 2015 5/17/2014 IMC District Finals
5 1:59.56 Eric Aldritt 2013 4/28/2012 Summit Invitational
6 1:59.90 Scott Kinkade 2017 4/9/2016 Roseburg Twilight Invitational
7 2:01.27 Travis Neuman 2013 3/14/2012 Summit/Aloha/Oregon City
8 2:01.53 Michael Wilson 2013 3/21/2012 Crook County/Sisters/Gilchrist
9 2:02.50 Eric Fykerud 2016 4/8/2015 Mountain View Dual
10 2:02.67 Guy Hakanson 2006 4/23/2005 Centennial
Boys 1500m Run
1 3:47.13 Matthew Maton 2015 6/14/2014 Adidas Dream Mile
2 3:55.90 Kenyon Neuman 2005 5/7/2004 Jesuit Twilight
3 4:01.90 Luke Hinz 2013 5/4/2012 Jesuit Twilight
4 4:02.60 Eric Aldritt 2013 5/26/2012 State Championships
5 4:04.35 Eric Fykerud 2016 5/23/2015 State Championships
6 4:07.72 Alex Martin 2016 4/25/2015 Summit Invitational
7 4:08.28 Tyler Jones 2015 6/7/2014 Border Duel
8 4:11.44 Scott Kinkade 2017 4/29/2016 Jesuit Twilight Relays
9 4:12.34 Sam Naffziger 2012 5/5/2011 IMC Districts
10 4:13.54 Thomas Schoderbek 2017 4/29/2016 Jesuit Twilight Relays
Boys 1500m Run (Wheelchair)
1 4:02.15   Walter Jones 2004 5/31/2003 State Meet
Mile Run
1 4:03.23 Matthew Maton 2015 6/14/2014 Adidas Dream Mile
Boys 3000m Run
1 8:18.66 Matthew Maton 2015 4/19/2014 Oregon Relays
2 8:35.13 Kenyon Neuman 2005 5/1/2004 X.O. Invitational
3 8:37.95 Alex Martin 2016 5/23/2015 State Championships
4 8:44.38 Eric Aldritt 2013 5/26/2012 State Championships
5 8:59.74 Tyler Jones 2015 4/19/2014 Oregon Relays
6 9:00.90 Eric Fykerud 2016 5/1/2015 Jesuit Twilight Invitational
7 9:13.11 Sam Naffziger 2012 4/29/2011 Jesuit Twilight Invitational
8 9:16.11 Matthew Sjogren 2015 4/19/2014 Oregon Relays
9 9:26.00 James Bowlin 2013 5/4/2012 Jesuit Twilight Invitational
10 9:27.90 Thomas Schoderbek 2017 4/23/2016 Summit Invitational
Boys 3000m Run (Wheelchair)
1 8:36.05 Walter Jones 2004 4/24/2003 Mountain View/Redmond Dual Meet
Boys 3000m Steeplechase
1 10:44.42 Pat Madden 2009 4/25/2009 Oregon Relays
2 10:48.65 James Bowlin 2013 4/28/2012 Summit Invitational
Boys 110m Hurdles
1 15.71 Brett Campbell 2010 4/22/2009 The Dalles-Wahtonka Dual
2 15.90 Dan Wiens 2005 5/21/2004 IMC District Finals
3 15.98 Alexander Needham 2011 5/22/2010 IMC District Finals
4 16.16 Dylan Woock 2008 5/11/2007 IMC District Prelims
5 16.17 Connor Price 2009 5/2/2008 Jesuit Twilight Relays
6 16.28 Eli Mondry 2006 5/13/2005 IMC District Prelims
7 16.47 Sam Emery 2004 4/19/2003 Crater Classic
8 16.73 Thomas Carter 2015 5/16/2014 IMC District Prelims
9 16.74 Zach Welsh 2005 4/17/2004 Crater Classic
10 18.04 Otmar Borchard III 2015 4/2/2014 Ridgeview Dual
wind aided
15.52w Dan Wiens 2005 5/21/2004 IMC District Prelims
15.60w Brett Campbell 2010 5/1/2009 Jesuit Relays
18.03w Hunter Phillips 2008 5/4/2007 Mazama Invite
Boys 300m Hurdles
1 39.17 Michael Wilson 2013 5/26/2012 State Championships
2 40.72 Alexander Needham 2011 6/5/2010 Oregon Elite Meet
3 40.84 Robin Miller 2008 4/28/2007 X.O. Invite
4 41.83 Dan Wiens 2005 5/21/2004 IMC District Finals
5 41.98 Dylan Woock 2008 5/11/2007 IMC District Prelims
5 42.27 Brett Campbell 2010 5/15/2009 IMC District Prelims
6 42.96 Eli Mondry 2006 4/8/2005 Roseburg Invitational
8 43.30 Zach Welsh 2005 5/21/2004 IMC Districts
43.30 Thomas Carter 2015 5/17/2014 IMC District Finals
10 43.52 Tim Delaney 2004 4/19/2003 Crater Classic
Boys Shot Put
1 47-02.50 Kyle Heimuller 2015 5/17/2014 IMC Districts
2 46-02.50 Justin Valley 2005 4/22/2004 Mtn. View/Redmond/Summit Three Way
3 44-09.50 Ben Coats 2005 4/22/2004 Mtn. View/Redmond/Summit Three Way
4 44-11.50 Trent Henson 2006 4/21/2005 Mt. View/Hood River/The Dalles Quad
5 42-02.50 Cody Harrold 2010 4/22/2009 The Dalles-Wahtonka Dual
6 41-01.75 Kadden Olson 2012 4/13/2011 Mt. View Dual
7 40-05.00 Noah Nagle 2016 5/6/2015 JV Championships
8 39-09.50 Yosef Daly 2016 3/19/2015 Prineville Icebreaker
9 39-05.00 Austin Arthur 2013 4/21/2012 LaPine Invitational
10 39-01.00 Kyle Conners 2013 4/21/2012 LaPine Invitational
Boys Discus
1 150-11 Kyle Heimuller 2015 5/2/2014 Jesuit Twilight
2 136-04 Tim DeMarco 2003 5/17/2002 IMC Districts
3 131-07 Garrett Banton 2007 5/20/2006 IMC District Finals
4 130-07 Riley Shelton 2014 4/30/2013 Crook County/Gilchrist 3-way
5 118-08 Cody Harrold 2010 4/18/2009 Crater Classic
6 118-07 Jesse Brummett 2012 5/14/2011 Special District #1 Championships
7 114-00 JP Krueger 2016 4/25/2015 Summit Invitational
8 114-03 Ben Coats 2005 4/24/2004 LaPine Invitational
9 106-11 Kyle Linehan 2008 3/14/2007 Oregon City Dual
10 106-06 Gabe Hagedorn 2005 5/13/2004 City Championships
Boys Javelin
1 186-09 Justin Valley 2005 5/21/2004 IMC Districts
2 171-04 Calvin Aylward 2014 5/18/2013 Special District #1 Championships
3 169-00 Nick Mason 2016 5/23/2015 State Championships
4 168-04 Kyle Cornett 2017 5/11/2016 IMC Districts
5 152-08 Robbie Voth 2005 4/24/2004 LaPine Invitational
6 151-02 Kevin Edwards 2006 5/13/2005 IMC Districts
7 148-05 Joshua Gallagher 2014 5/18/2013 Special District #1 Championships
8 147-01 Brandon Neuman 2006 3/30/2005 LaPine JV
9 145-07 Bransen Reynolds 2015 4/8/2015 Mountain View Dual
10 141-03 Greg Jackson 2004 5/23/2003 IMC Districts
Boys High Jump
1 6-07.00 Michael Menefee 2014 5/25/2013 State Championships
2 6-06.00 Matson Hardie 2009 5/2/2008 Jesuit Twilight Relays
3 6-02.00 Garrett Hardie 2012 5/14/2011 Special District #1 Championships
4 6-01.00 Gerrid Crosby 2004 5/15/2003 City Championships
5 6-00.00 Patrick Laubacher 2008 4/24/2007 Mt. View Dual Meet
6-00.00 Bradley Laubacher 2012 3/30/2011 Crook County Dual
8 5-10.00 Cody Buckendorf 2007 3/23/2006 Grants Pass Meet
  5-08.00 Jon Smith 2005 5/14/2004 City Championships
  5-08.00 Cody Hester 2008 3/20/2007 Mt. View Icebreaker
5-08.00 Mike Davis 2008 3/20/2007 Mt. View Icebreaker
  5-08.00 Eli Mondry 2006 4/1/2005 City Championships
5-08.00 Isaac Derman 2015 3/19/2014 Summit JV
Boys Pole Vault
1 14-00.00 Owen Quon 2010 5/1/2009 Jesuit Relays
2 13-08.00 Evan Bassford 2011 5/21/2010 IMC Districts
3 13-07.00 Eric Jorgensen 2011 3/18/2010 Aloha - Oregon City
4 13-06.00 Ben Haynes 2005 5/13/2004 City Championships
5 13-00.00 Zach Welsh 2005 4/24/2004 Centennial Invitational
6 12-06.00 Zak Lakovics 2005 2004 Three times
  12-06.00 Drew Rivera 2008 2007 Four times
12-06.00 Nick Snider 2012 5/14/2011 Special District #1 Championships
9 12-05.00 Jared Schiemer 2014 5/18/2013 Special District #1 Championships
10 12-00.00 John Torsey 2005 3/18/2004 Mt. View Icebreaker
12-00.00 Tyler Robinson 2004 5/23/2003 IMC Districts
12-00.00 Trey Bracelin 2015 5/17/2014 IMC Districts
Boys Long Jump
1 22-01.00 Ben Ritchey 2013 4/25/2012 Bend Dual
2 21-08.50 Nathan Crabtree 2005 5/6/2004 Crook County Dual
3 21-05.00 Matson Hardie 2009 3/13/2008 Aloha Quad
4 21-03.25 Isaac Derman 2015 5/16/2014 IMC Districts
5 21-02.25 Cameron McCormick 2016 5/1/2015 Jesuit Twilight Invitational
6 21-01.00 Cole Thomas 2012 4/29/2011 Jesuit Twilight Invitational
7 21-00.25 Zak Lakovics 2005 4/24/2004 Centennial Invitational
8 20-08.25 Antwan Johnson  2007 5/19/2006 IMC Districts
9 20-04.25 William Butler 2012 4/23/2011 Summit Invitational
10 20-03.00 Dion Roccasalva 2010 4/22/2009 The Dalles-Wahtonka Dual
20-02.00 Kyle Martin 2005 3/18/2004 Mountain View Icebreaker
Boys Triple Jump  
1 44-06.50 William Butler 2012 5/11/2011 State Championships
2 42-10.25 Chris Ward 2005 5/21/2004 IMC Districts
3 42-08.00 Dion Roccasalva 2010 5/30/2009 Oregon Elite Meet
4 42-07.00 Casey Weaver 2017 5/12/2016 IMC Districts
5 42-05.50 Nealon Hagar 2016 5/15/2015 IMC DIstricts
6 41-08.50 Antwan Johnson  2007 4/18/2006 Mt. View J.V. Meet
7 41-08.50 Korey Halligan 2008 5/12/2007 IMC Districts
8 41-06.00 Kyle Martin 2005 3/18/2004 Mountain View Icebreaker
9 41-06.00 Eli Warmenhoven 2015 5/17/2014 IMC Districts
10 41-04.00 Cameron Weaver 2013 5/18/2013 Special District #1 Championships
46 new records in 2009
17 new records in 2010
59 new records in 2011
34 new records in 2012
25 new records in 2013
44 new records in 2014
22 new records in 2015
37 new records in 2016

Athletic.net    Dyestat.com    Runnerspace.com    Summit High School    Bend Lapine Schools    Christopher Shunk Photography
Website questions contact chris_shunk@christophershunkphotography.com